KORESPONDENCJA

Gazeta Kurpiowska
W jednym z regionów Polski zamieszkuje ludność nie należąca do Słowian. Od wieków zamieszkuje ziemię Puszczy Zielonej i przyległe tereny. Jej mieszkańcami są Kurpiowie mało znani polskiej społeczności, pomimo tego są niezwykle ofiarnymi w służbie dla Rzeczpospolitej. Słyszymy o Kurpiach bardzo dużo wymyślonych historii i czas najwyższy żeby zmienić ten tor myślenia. KONTAKT: puszczaki@prusowie.pl
adminkurpiowie
Site Admin
Posty: 13
Rejestracja: ndz lut 14, 2021 11:45 am

KORESPONDENCJA

Post autor: adminkurpiowie »

12.01.2021
Witam, chciałbym nawiązać kontakt czy wymiany informacji na temat Prus, Prusów oraz Kurpii w celu rozszerzania tutejszej świadomości ludzi i walki z nieprawdą historyczną. Mieszkam na Kurpiach jak też i jestem Kurpiem mało się mówi o rdzeniu pochodzeniu Kurpii tylko o Słowianach, Polsce jako całości a przecież Polska powstała przed rokiem 1000 n.e w rejonie wielkopolski ogólnie rejon południowy a Kurpiowszczyzna została przyłączona zaledwie i maksymalnie ok 500 lat temu gdzie granice nie były jakos szczególnie wyraźnie ustalane przecież jak dzisiaj. Kurpie tzn Galindowie (prawdopodobnie grupa Olsztynska dzisiaj określenie przez archeologow) w wyniku nie wyjaśnionych zawirowań najprawdopodobniej wojennych niebezpieczeństw czy innych ważnych powodów przesunęli się się nieco ze swych (okolic obecnie Szczytna czy Mikołajek) w rejon bardziej bezpieczny zarośnięty puszcza później nazwana Kurpiowska obecnie rejon Czarni, Myszynca, Kadzidła itp i jest to lud Staropruski a nie jak to czasem się słyszy od osób z Polski czy skądkolwiek którzy nie znają historii czy się nią zbyt nie interesuja i przypisują wszystko do Polski. Wystarczy przejść się po Skansenie w Kadzidle popatrzeć na styl budownictwa.. między innymi takie detale jak śparogi, wschodzące słońce na drzwiach wejściowych to są podobieństwa ludów północnych-staropruskich-zachodniobałtyjskich- a nie polski z południa. Tradycje poganskie inny dialekt pozostałość innego języka który w końcu z wiekami został wyparty przez polski. To wszystko jednoznacznie wskazuje nasze Kurpiowskie korzenie.

M. Gadomski

02.02.2021
Witam, na wstępie chciałbym podziękować za odpowiedź, dla mnie osoba taka jak Pan która posiada niemałą wiedzę czytając publikację o Prusach i Kurpiach na stronie w internecie jestem mile zaszczycony. Już kiedyś wiele lat temu z ciekawością patrząc na kulturę, tradycje moich przodków tutaj w okolicy na Kurpiach, to co gdzieś przeczytałem jakie mi się myśli nasuwały to się później w miarę nowych źródeł informacji coraz bardziej potwierdzało. A jak przeczytałem Pana artykuły na stronie o Prusach to już wogóle byłem zaskoczony jak wszystko się zgadza i Pana wiedzą w tym temacie. Czasem kiedy słucham, czy czytam co niektóre osoby mówią w różnych środkach przezkazu ,czy to bezpośrednio w rzeczywistości i naginają historie, czy przekłamują lub umniejszają jakąś dla wywyższenia swojej wersji. Jeszcze nic wielkiego kiedy słyszę to od osób które nie mają wpływu na szerszą opinię, gorzej się dzieje kiedy różni urzędnicy czy wyżej postawione osoby np taki Wójt jak pamiętam na okolicznych imprezach kulturalnych czy festynach, chyba nie znający historii czy z innego nie znanego mi powodu przekazuje wygłasza nie prawdziwe informacje między innymi np. skąd pochodzi ludność Kurpiowska, że są to ludzie naplywowi z różnych stron Polski i pierwsi osadnicy, i co sobie pomyśli mnóstwo osób zgromadzonych takich też które nie czytają zbyt wiele i nie zagłębiają się w historie.. otóż wezmą to za prawdę. Szkodzi to prawdzie historycznej i tak czasem o bardzo wąskich źródlach np o naszej wspólnej prawie zatraconej kulturze w jeszcze większe zapomnienie i pominięcie. Warszawa zbytnio nie dba o to, tylko o swoją własną historię lub historie która ma coś wspólnego z Polską dla terenów przyłączonych po 1945r i na to głównie przeznacza środki finansowe. Pamiętam jak babcia mi opowiadała jak Prusy połączyli z Polską postawili tablice (pewnie w rejonie byłej granicy) "Myśmy tu nie przyszli, myśmy tu wrócili,,. Co robiła taka propaganda z częścią ludzi przejeżdżajacymi obok mało obeznanymi z historia..zapewne duża część wierzyła no przecież jak państwo może kłamać czy urzędnicy zatrudnieni do napisania nowej histori. Tak jak nazwy miejscowości na Warmii i Mazurach kilkusetletnie zmienione na wymyślone. Nie raz miałem okazję wdawać się w dyskusje z osobami przeczącymi prawdzie Warmii i Mazur czy Kurpii bo to co twierdziłem między innymi i też co Pan pisze, często nie dało się przekonać czy było uznawane za niepoważne, bo w uczonej historii Polski czy telewizji nie ma za bardzo na to miejsca. Dużo osób  częściowo zostało pod wpływem wersji prl jak ówczesna władza chciała żeby o każdym zakątku Polski myślano że to od zawsze jest nasze i z ziemii pozyskanych przerobić na odzyskane. Dużo obecnie ma znaczenie internet zasięg informacji, różnego rodzaju strony czy Facebook i tworzone tam grupy do których zainteresowani tematem się przyłączają. Czasem opublikowałem jakiś post, do tego link czy zrzut ekranu Pana artykułow na lokalnych grupach Facebook o Kurpiach i wywołuje nie małe zainteresowanie oraz komentarze na temat Prusów, Kurpii. Zauważyłem też że filmy w tym temacie mają też duże zainteresowanie. A co do Pana pomysłu stworzenia forum oczywiście jest to dobra myśl i jestem jak najbardziej na tak.Grupy na Facebooku o których wspomniałem jesli by stworzył taką i pewną część materiału co Pan już na stronie w internecie ma zamieszczone, opublikował na nowo na Facebooku, pewnie wiele nowych osób nowych by się w ten sposób zainteresowało i do tej wiedzy dotarło.

M. Gadomski
ODPOWIEDZ